طول مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش سایت خبری گسترش صنعت از دومین نمایشگاه تخصصی آب-برق و ساختمان ایران در شهر دوشنبه، عباس بیانی در مراسم آغاز بکار این نمایشگاه با بیان اینکه حجم مبادلات رسمی در سال گذشته حدود 220 میلیون دلار بوده و از ادامه روند افزایش حجم مبادلات میان دوکشور خبر داده است.وی در این مراسم که با حضور شماری از مسئولان وزارتخانه های انرژی و صنایع، کشاورزی، تجارت و اقتصاد، آژانس ساختمان و معماری، اطاق بازرگانی تاجیکستان و برخی از مسئولان و نمایندگان شرکت های ایرانی در شهر دوشنبه برگزار شد گفت: ایران نخستین کشوری بود که سفارت خود را در این کشور تاسیس و به لحاظ مشترکات فراوان فرهنگی مناسبات خود را با این کشور، بخصوص در این بخش گسترش داد. ​​​!

زلنسکی فرار به لهستان همچنین وی افزود: قرارداد احداث این کارخانه بزرگ با وزارت صنایع و انرژی تاجیکستان منعقد و مقدّمات اجرائی کار نیز شروع شده است. در تاریخ 13/6/1390 رئیس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار و مذاکره رسمی با امام علی رحمان اف، رئیس جمهوری تاجیکستان درباره مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و نیز افتتاح پروژه عظیم سدّ و نیروگاه ( سنگ توده 2 ) که توسّط متخصّصان ایرانی ساخته شده است، راهی تاجیکستان شد. ارزش این پروژه 39 میلیون دلار است که 7.8 میلیون دلار آن را دولت تاجیکستان تامین کرده، 10 میلیون دلار در قالب کمک توسعه ای ایران و حدود2/31 میلیون دلار نیز وام ایران به تاجیکستان به این منظور است.

قرعه E2 80 8cکشی ایران خودرو
.

معاون وزیر توسعه اقتصادی و تجارت تاکید کرد: وجود هفت درصد اراضی هموار و قوانین سهل و آسان در تاجیکستان می تواند زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی از جمله ایرانی ها را برای توسعه فعالیت های اقتصادی در این کشور فراهم کند. در اینجا باید متذکر شد که مقامات اقتصادی جمهوری تاجیکستان بر ضرورت توسعه همکاری ها با فعالان بخش خصوصی ایران در زمینه های کشاورزی، صنعت و انرژی اشاره می کنند و می گویند تجّار و صنعتگران تاجیک باید از تجارب گسترده ایران در بخش های یاد شده بیش از پیش استفاده کنند و همچنین از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی ایران درخواست می کنند که برای افزایش حضور خود در بازار تاجیکستان هر چه زودتر تفاهم نامه های امضاء شده را اجرائی کنند و متذکّر می شوند که در غیر اینصورت بازار این کشور در اختیار رقبا و دیگر کشورها قرار خواهد گرفت.

بیانی همچنین انعقاد یادداشت تفاهم مربوط به احداث یک کارخانه سیمان با سرمایه گذاری 500 میلیون دلار در اواخر سال گذشته را از جمله دستاوردهای نخستین نمایشگاه صنعت آب، برق و ساختمان ایران در تاجیکستان ذکر کرد. مهمترین مشکلی که اجرای پوشش بتونی تونل را با سختی روبرو کرد تردّد خودروها از داخل تونل و همچنین نرسیدن سیمان به موقع و عدم اجرای طرف مقابل برای ایجاد روشنائی و تهویه داخل تونل بود.

قرعه کشی ایران خودرو 4 اردیبهشت به علت همین اشتراکات و امتیازات بود که پس از استقلال تاجیکستان در سپتامبر سال 1991، ایران اولین کشوری بود که درتاجیکستان سفارت خود را افتتاح کرد ودرجنگهای داخلی 3-1992 یکی از اطراف مذاکرات صلح بود که تلاش های زیادی برای تحصیل صلح انجام داد و برقراری آتش بس میان طرفین درگیر بعد از کنفرانس تهران در سال 1373 (1994) گامی در جهت برقراری صلح بود. در این راستا باید گفت در طول دو دهه استقلال تاجیکستان بیس از 30 بار دیدار سران عالیرتبه 2 کشور از پایتخت های یکدیگر در سطح رئیس جمهور و وزراء، بیش از هر امری بیانگر ژرفا و عمق مناسبات سیاسی ایران و تاجیکستان است.

جام جهانی ۲۰۱۸ رئیس جمهور روابط دولت و ملّت ایران و تاجیکستان را برادرانه و صمیمی دانست و گفت: امروز روابط دو کشور به الگوی روابط سازنده برای همه کشورهای منطقه تبدیل شده است و مصمّم هستیم در همه زمینه ها، همکاری های خود را افزایش دهیم. رئیس جمهور ایران در مراسم بهره برداری از تونل استقلال تاجیکستان گفت: "تونل استقلال (انزاب) هدیه مردم ایران به تاجیکستان است".وی با اشاره به این که پروژه تونل انزاب را به خاطر سختی کار و عظمتش می توان پروژه قرن خواند، افزود: "اجرای این طرح بزرگ به دست توانای مهندسان ایرانی و همکاری دولت و مردم تاجیکستان، بیانگر عزم دو کشور یرای دست زدن به اقدامات بزرگتر در راه سازندگی، توسعه و پیشرفت ایران و تاجیکستان در آینده نزدیک است".

وی احداث نیروگاه سنگ توده 2را یکی از نمادهای همکاری سازنده بین دو کشور دانست و گفت: متخصّصان ایران و تاجیکستان دست در دست هم و در تلاش پیگیر و با سرعت بالا، این پروژه را آماده بهره برداری کردند و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری همه ظرفیت این پروژه فعال شده و در اختیار مردم تاجیکستان قرار بگیرد. در تاریخ 10/7/1390 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان درپایان هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های بازرگانی، اقتصادی، فنی و فرهنگی، یادداشت تفاهم امضاء کردند.

آیفون 14 قیمت
دکتر محمود احمدی نژاد با تبریک افتتاح این پروژه و تقارن آن با بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان اظهار کرد: کشور جوان تاجیکستان امروز درسن بیست سالگی به جوانی بالغ و توانمند تبدیل شده و در مسیر فتح قله های پیشرفت و عزّت گام برمی دارد. 3) تاجیکستان مهمترین تولید کننده آلومینیوم و یکی از تولیدکنندگان مهّم نخ پنبه در منطقه آسیای مرکزی است و در مقابل ایران واردکننده هر دوی این محصولات است. به همین منظور در زمان بازسازی تاجیکستان، ایران حضور پر رنگی در صحنه اقتصادی این کشور داشته و دارد که روشن ترین نمود آن ساخت تونل انزاب و نیروگاه سنگ توده 2 است.

دولتمردان ما باید تلاش کنند تا با برقراری ارتباط بیشتر با این کشورها از این فرصت طلایی نهایت استفاده را ببرند و به جای سرمایه گذاری در کشورهایی که آینده ای کاملاً مبهم و اقتصادی ضعیف دارند به آسیای مرکزی که با کشورهای حاضر در آن دارای اشتراک تاریخی و فرهنگی هستیم بپردازند. لذا طرف ایرانی باید از این موقعیّت استفاده کند. طبق قرارداد، زمان اجرای پروژه پنج سال است که باید تا سال 1390 به بهره برداری برسد.

بورس کالای ایران ابوالحسن شیرازی، 1382: 15- 1) علاوه بر آن برخورداری ایران از منابع انرژی برای تولید کالاهای واسطه ای و یا مصرفی است که باعث شده تا نسبت به سایر کشورها از مزیت قابل توجهی برخوردار باشد. در این میان افزایش 500 تومانی هر لیتر گازوئیل و 200 دلاری هر آرماتور موجب شد تا این پروژه از لحاظ مالی سودی برای سابیر و ایران نداشته باشد. افتتاح شعبه بانک تجارت در دوشنبه. زیرا نگاه داشتن این منبع در داخل تورّم را در پی خواهد داشت.

آخرین بروزرسانی در: