طول مطالعه: 5 دقیقه

در سال 1382 ارزش صادرات ایران به تاجیکستان 77525110 دلار و ارزش واردات ایران از تاجیکستان 13671323 دلار بوده است. احمدی نژاد با بیان این که (پیشرفت ایران و تاجیکستان به نفع کشورهای منطقه است) اظهار کرد: دو ملّت در طول تاریخ همواره پرچمدار صلح، عدالت و مهربانی بوده اند و همکاری های آنان به نفع سایر کشورهای منطقه بوده است. به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، این یادداشت تفاهم همکاری در شهر دوشنبه مرکز تاجیکستان به امضای مهندس نامجو وزیر نیرو و رئیس طرف ایرانی و گل شیرعلی، وزیر انرژی و صنایع و رئیس طرف تاجیکستان کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور رسید.

ولادیمیر پوتین
احمدی نژاد با تاکید بر این که ایران و تاجیکستان نمی توانند از هم جدا باشند و باید همراه با هم و در کنار هم حضور داشته باشند، گفت: ملّت ایران همیشه در کنار ملّت تاجیکستان خواهد بود و از استقلال و عظمت این کشور حمایت خواهد کرد. دیدار و مذاکره با امامعلی رحمان در مورد راه های گسترش و تحکیم هر چه بیشتر مناسبات دو جانبه و بررسی مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و افتتاح سدّ و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ توده 2 به عنوان بزرگترین طرح اجرا شده با سرمایه گذاری ایران در تاجیکستان از مهمترین برنامه های سفر دو روزه احمدی نژاد بود. ​​!

مسکن ملی شیراز پروژه ساخت نیروگاه های عینی و دشوراب. در نهایت قرارداد اجرای پروژه احداث نیروگاه آبی سنگ توده 2 به ارزش 220 میلیون دلار بین دو کشور در جریان سفر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران ( دی 1384 ) به امضاء رسید و طی آن توافق شد که 180 میلیون دلار آن را دولت ایران به صورت اعتبار 10 ساله در اختیار تاجیکستان قرار دهد و 40 میلیون دلار نیز از سوی تاجیکستان تامین شود. ابتدای مذاکرات ایران و تاجیکستان برای همکاری در امر احداث سدّ و نیروگاه سنگ توده 2 به سال 81 برمی گردد که با امضای یادداشت تفاهم درباره تاسیس شرکت پروژه سنگ توده 1 بین وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی تاجیکستان حالت رسمی به خود گرفت.

با فروپاشی شوروی و در پی آن، وقوع جنگ داخلی در تاجیکستان که خسارات جبران ناپذیری به همراه داشت، این کشور برای تامین نیازهای خود با مشکلات عدیده ای مواجه شد و برای حضور در بازارهای بین المللی چیزی جز پنبه برای عرضه نداشت که آن نیز به لحاظ نیاز شدید به آب و مشکلات این کشور در جهت تامین آب و سیستم آبیاری با محدودیت جدّی مواجه بوده است. ​​​ .

دوز چهارم واکسن کرونا وی افزود: سپس همکاریهای فرهنگی به مناسبات اقتصادی نیز گرایش یافت و همکاریهای اقتصادی میان دو کشور هم روز به روز بیشتر شد به طوری که اکنون جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در این کشور به شمار می رود. در مراسم افتتاحیه این همایش که با تلاش بخش های مختلف اقتصاد خارجی و تجارت تاجیکستان و شرکت شهرک های صنعتی ایران بر پا شد، حمید الله خان فقیرف، معاون وزیر توسعه اقتصادی و تجارت تاجیکستان درباره روند رو به افزایش همکاریها میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان طی بیست سال استقلال این کشور، گفت: در این مدّت بالغ بر 160 سند همکاری بین دو کشور امضاء شده و ایران، بیشتر تعهّدات خود را در کشور ما عملی کرده است.  ​​​.

وی با اشاره به روند حضور شرکت های ایرانی گفت: هم اکنون شاهد حضور شرکتهای بزرگ بیشتر ایرانی برای سرمایه گذاری در این کشور هستیم. براساس این یادداشت تفاهم، دو کشور برای همکاری در زمینه های انرژی، آب، صنعت، معدن و خدمات فنی و مهندسی،بازرگانی، اقتصادی، مالی، بیمه،کشاورزی و سرمایه گذاری، علمی، فرهنگی، آموزشی، بهداشت و میراث فرهنگی و گردشگری، حمل و نقل، نقشه برداری، مخابرات و کار و اموراجتماعی به توافق رسیدند.

تتلو من يادت نرم در یک دهه اخیر روابط دو کشور از کمترین فراز و نشیب و چالش برخوردار بوده و همواره نمودار روابط دو کشور در ابعاد گوناگونی در حال رشد و ترقی بوده است. به همین دلیل دولت تاجیکستان در پی ایجاد تونلی در این مسیر برآمد و اجرای این طرح را طی یک مناقصه به شرکت ایرانی سابیر واگذار کرد. این نمایشگاه در همکاری با اطاق بازرگانی تاجیکستان و با هدف توسعه و تعمیق روابط اقتصادی و تجارتی ایران و تاجیکستان راه اندازی شد.  ​ ​​!

خرید گیم تایم Wow Classic

احداث راه اتومبیل رو از منطقه غرب به شمال افقانستان، که توسط این جاده سه کشور ایران، افقانستان و تاجیکستان به یکدیگر متّصل می­شوند. راه اندازی یک واحد مرغداری صنعتی در شهر خجند. در مرداد ماه سال 1386 با حضور روسای جمهور ایران و تاجیکستان، این تونل در حالی افتتاح شد که عملیات عمرانی آن همچنان ادامه داشت. پس طبیعی است که رشد تاجیکستان باعث می شود تا یک شریک کم نیروی منطقه ای ایران به شریکی قدرتمند و موثر در آسیای مرکزی تبدیل شود که این بی­شک به نفع ایران است.(چرا که دوست قوی بهتر از دوست ضعیف است).

4) تاجیکستان طبق محاسبات آماری در صورت استفاده بهینه از منابع انرژی خود می تواند تا 90 میلیارد کیلو وات ساعت انرژی برق در سال تولید کند که این میزان تنها نیمی از نیاز داخلی آن است. وی با تاکید بر اینکه دولت جمهوری اسلامی به طور قاطع و جدی از سرمایه گذاری متقابل حمایت می­کند، اظهار داشت: ما در کشورمان قوانین لازم را اصلاح و در راستای روان سازی تجارت بین ایران و تاجیکستان تلاش می کنیم و از مقامات تاجیکستان نیز می خواهیم تا ارتباطات اقتصادی را روانتر کنند.

دکتر محمود احمدی نژاد در عصر روز افتتاح تونل انزاب در محل کاخ وحدت در مرکز شهر دوشنبه در جمع بازرگانان، سرمایه گذاران و تجار ایرانی و تاجیکستانی بر روان سازی روابط اقتصادی و برداشتن موانع موجود در صدور روادید، بهبود حمل و نقل و توسعه ارتباطات تاکید کرد. مثلاً نیروگاه برق آبی سنگ توده 2، طبق توافق طرفین درآمدش به مدّت 12.5 سال از آن ایران بوده و سپس در اختیار تاجیکستان قرار خواهد گرفت. جمهوری اسلامی ایران درکشور تاجیکستان از امتیازات فراوانی همچون ویژگیهای هم آئینی، هم کیشی، فرهنگی، تاریخی، زبانی، برخوردار است.(ابوالحسن شیرازی، 1370: 84) همچنین از نظر اقتصادی نیز دارای امتیاز قرابت جغرافیایی است.(ابوالحسن شیرازی،1387: 31) با توجه به اینکه تاجیکستان محصور در خشکی است، موقعیت جغرافیایی ایران امکان دسترسی آن را به دریای آزاد می تواند فراهم سازد.

وی پس از استماع موانع و مشکلات سرمایه گذاران ایرانی و تاجیکی در فراهم شدن زمینه لازم بر حلّ این موانع و مشکلات در دو کشور ایران و تاجیکستان تاکید کرد. درسال 1372 ارزش صادرات ایران به تاجیکستان 4427013 دلار و ارزش واردات ایران از تاجیکستان 18269877 دلار بوده است. تاسیس کمیسیون مشترک برای طراحی موافقتنامه همکاری اقتصادی و بازرگانی.

آخرین بروزرسانی در: