طول مطالعه: 5 دقیقه

البته این موضوع به معنی پایان قیمتگذاری دولتی و آزادسازی نرخگذاری در بازار خودرو نیست و قرار شده است تنظیم قیمت این بازار فعلاً بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هماهنگی ستاد تنظیم بازار باشد اما این موضوع چه تاثیری روی بازار خودرو خواهد داشت؟ فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو در این زمینه میگوید که حذف شورای رقابت از قیمتگذاری دستوری خودرو تاثیر خاصی بر بازار ندارد مگر اینکه ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت بخواهد با دستورالعمل جدیدی وارد این بازار شود.

تورم اقتصاد جهانی آیا وزارت صنعت قیمت خودرو را به صورت دستوری به سیر نزولی میاندازد؟ بالاخره شورای رقابت پس از سالها از فرآیند قیمتگذاری دستوری خودرو کنار گذاشته شد و با انتشار اطلاعیهای اعلام کرد که بر اساس مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، شورای رقابت رسما از قیمتگذاری خودرو کنار گذاشته شده است. نخستین سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با هدف شفاف سازی فرآیند فروش خودرو به متقاضیان تحت نظارت سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از ۲۷ اردیبهشت فعالیت خود را آغاز کرد.

او افزود: در این هفته با خبرهای خوبی که از مذاکرات آمد بازار به ثبات و به یک آرامشی رسیده است. اولین مرحله از فروش خودرو در سامانه جدید یکپارچه تخصیص خودرو هفته گذشته با ثبت نام بیش از چهار میلیون متقاضی به پایان رسید. همچنین با توجه به افزایش ۱۵۵ درصدی تولید خودروی کامل از سوی خودروسازان بزرگ کشور در اردیبهشت امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۳۸ نوع خودروی مختلف از پنج خودروساز کشور در این دوره ارائه شده است.

تنها ۲ خودروی «رانا پلاس» و «شاهین»، ثبات قیمت داشتند و «کوییک معمولی» تنها خودرویی بود که در هفته کاهش قیمت ها در بازار، رشد قیمت را در کارنامه معاملاتی خود ثبت کرد. بررسی بازار خودروها در سومین هفته بهمن ماه نشان می دهد که در هفته ای که پشت سر گذاشته شد، ۱۱ خودروی پرطرفدار بازار یعنی «سمند با موتور »، «سمند سورن»، «دنا معمولی»، «دنا پلاس توربو اتومات»، «پژو ۲۰۶ تیپ۲»، «پژو ۲۰۶ تیپ ۵»، «پژو ۲۰۶ صندوقدار»، «کوییک »، «تیبا صندوقدار»، «تیبا ۲» و «ساینا» کاهش قیمت های ۲ تا ۸ میلیون تومانی را ثبت کردند.

با این وجود خریدار واقعی در بازار نیست و مردم منتظر کاهش قیمت هستند. اپل بهطور معمول نسل جدید آیفون را در اولین یا دومین سهشنبهی ماه سپتامبر معرفی میکند و اگر این قاعده امسال نیز پابرجا باشد، آیفونهای نسل جدید در سومین یا چهارمین سهشنبهی شهریورماه معرفی خواهند شد. اپل گوشیهای سری آیفون ۱۳ را روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۳ شهریور ۱۴۰۰) معرفی کرد، پیشفروش این گوشیها سه روز بعد آغاز شد و خریداران در روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱ مهر ۱۴۰۰) گوشیهای جدید را دریافت کردند.  ​​.

در همین حین مکس واینبک، دیگر افشاگر خوشسابقه، میگوید که از منابعش شنیده آیفون 14 در روز سهشنبه ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) معرفی میشود. البته مکس واینبک میگوید از صحت این اطلاعات کاملاً مطمئن نیست. به گفتهی واینبک جمعهی همان هفته اپل پیشفروش آیفون 14 را آغاز و دقیقاً یک هفته بعد عرضهی گوشی را شروع میکند. بدین ترتیب طبق ادعای واینبک آیفونهای نسل جدید روز ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) روانهی بازار میشوند. همچنین یک مدل جدید آیفون ۱۴ مکس وجود خواهد داشت که طبق گزارش ها امسال جایگزین نسخه مینی خواهد شد.

شایعهای تأییدنشده مدتی پیش اعلام کرد نسل جدید آیفونها را روز ۱۳ سپتامبر (۲۱ شهریور) خواهیم دید. بنابراین گزارش؛ در مهلت ثبت نام یک هفته ای، ۴ میلیون نفر، اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کردند که پس از پایش اطلاعات از روز شنبه ۷ خرداد ماه؛ قرعه کشی از متقاضیان فردا ۹ خرداد انجام میشود. پس از آماده سازی برنامههای فروش توسط شرکتهای خودرو سازی، متقاضیان منتخب میتوانند به مدت «۳ روز کاری» نسبت به پرداخت وجه اقدام کنند.

رونمایی آیفون 13 گفته میشود که نسخه دارای تنظیمات دوربین سهگانه ۴۸ مگاپیکسلی است و نسخه استاندارد احتمالاً به تنظیمات دوربین قدیمیتر خواهد ماند. او ادامه داد: به نظر میرسد در هفته آینده نیز روند قیمتها به همین شکل ادامه پیدا کند و با ثبات نسبی همراه باشد. ایران خودرو (با نام تجاری ایکو، ) شرکت خودروسازی ایرانی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد ایران خودرو در مرداد ۱۳۴۱ دو برادر بهنامهای احمد و محمود خیامی آن را بنیان نهادند.

رونمایی آیفون
ایران خودرو نخست ایران ناسیونال نام داشت و نخستین گروه تولیدات آن، گونهای اتوبوس بود. مجموع ظرفیت در نظر گرفتهشده در خودروهای عرضهشده توسط خودروسازان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برای این دوره ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ دستگاه بود که در قالب ۱۱۵ طرح فروش متنوع شامل فروش فوری، فروش فوقالعاده، طرح جوانی جمعیت، فروشهای کمتر از یک سال و مشارکت در تولید ارائه شد. ایران خودرو اخیرا فراخوان بازگشت تعدادی از خودروهای فروخته شده خود را صادر کرده است.

دلار استرالیا
انتظار میرود آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو مکس از طراحی صفحهنمایش حفرهای بهره ببرند، در حالی که مدلهای ارزانتر ممکن است نمایشگرهای ناچ عریضتری را که در نسخههای قدیمیتر آیفون دیدهشده است، ارائه دهند. اپل احتمالا از چهار دستگاه شامل آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس رونمایی خواهد کرد. در سامانه یکپارچه قرعه کشی خودرو چهار میلیون و ۱۵۷ هزار و سیصد و پنجاه و دو نفر متقاضی خرید خودرو ثبتنام کردند که از این تعداد سه میلیون و ۸۷۸ هزار و سیصد و یک نفر در طرح عادی و ۲۹۷ هزار و ۵۱ نفر نیز در طرح حمایت از خانواده و جوانی ثبتنام کردند.

کرونا امروز ایران
قرعه کشی نخستین دوره فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو نهم خردادماه برگزار و نتایج آن یازدهم خرداد ۱۴۰۱ اعلام شد. در اولین عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو محصولات ایران خودرو شامل پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو ۲۰۶ تیپ ۳ با سقف شیشهای، پارس سال سفارشی با موتور ، پارس تی یو فایو، ۲۰۷ دستی با سقف شیشهای، تارا اتوماتیک، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، رانا پلاس و سورن پلاس در دو طرح فروش فوقالعاده عادی و فروش فوقالعاده ویژه مادران عرضه شد؛ همچنین محصولات پژو ۲۰۶ تیپ ۳ با سقف شیشهای، پارس سال سفارشی با موتور ، پارس سال سفارشی با موتور ، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، ۲۰۷ دستی با سقف شیشهای، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۶ سرعته، تارا اتوماتیک، تارا دستی، دنا پلاس توربو دستی، رانا پلاس، سورن پلاس، هایما پلاس اتوماتیک و هایما پلاس اتوماتیک در طرح پیش فروش عرضه ایران خودرو عرضه شدند.

آخرین بروزرسانی در: